Dywidendy w przemyśle
Stan danych: najnowszy rok wypłat w bazie 2023, najnowszy raport roczny z 30.07.2024, import odświeżony 17.10.2026.
W 2022 r. wypłatę z zysku dla właścicieli zrobiło 31 z 42 spółek w przemyśle z danymi (73,8%). Mediana stopy wypłaty wyniosła 32,6%. Suma wypłat w tym roku to 1,4 mld zł.
Spółki wypłacające, 2022
31 z 42
Mediana stopy wypłaty
32,6%
połowa spółek od 21,8% do 50,3%
Rentowność dla właściciela
4,3%
mediana wypłaty do kapitału własnego
Suma wypłat, 2022
1,4 mld zł
Suma wypłat z zysku rok po roku
Pod rokiem liczba spółek z danymi, które wypłaciły właścicielom część zysku.
| Rok | Spółek z danymi | Wypłacające | Mediana stopy | Kwartyle stopy | Mediana wypłaty |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 rok niepełny, raporty spływają | 24 | 16 z 24 (66,7%) | 41,4% | 25,1% do 53,8% | 13,4 mln zł |
| 2022 | 42 | 31 z 42 (73,8%) | 32,6% | 21,8% do 50,3% | 14,5 mln zł |
| 2021 | 47 | 33 z 47 (70,2%) | 36,2% | 23,5% do 77,0% | 11,8 mln zł |
| 2020 | 37 | 20 z 37 (54,1%) | b.d. | b.d. | 3,76 mln zł |
| 2019 | 6 | 4 z 6 | b.d. | b.d. | b.d. |
Wypłacające podajemy zawsze jako liczbę spółek z liczby spółek z danymi, także gdy to zero. Odsetek, mediany i kwartyle liczymy dopiero od 10 spółek z wartością, przy mniejszej grupie w tych kolumnach stoi „b.d.”. Metoda
Ranking spółek w przemyśle według sumy wypłat z 5 lat
25 spółek| # | Spółka | Suma wypłat, 5 lat | Lata z wypłatą | Średnia stopa | Ostatnia |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Grupa Kęty S.A.GPW KTY, Kęty | 935 mln zł | 2 | 85,0% | 2022 |
| 2 | Cognor Holding S.A.GPW COG, Poraj | 261 mln zł | 3 | 40,8% | 2023 |
| 3 | Arctic Paper S.A.GPW ATC, Kostrzyn nad Odrą | 236 mln zł | 3 | 23,4% | 2023 |
| 4 | Mo-BRUK S.A.GPW MBR, Korzenna | 228 mln zł | 3 | 73,2% | 2023 |
| 5 | ALUMETAL S.A.giełda, Kęty | 203 mln zł | 2 | 93,3% | 2022 |
| 6 | Boryszew S.A.GPW BRS, Warszawa | 186 mln zł | 1 | 256,1% | 2022 |
| 7 | Stalprodukt-Profil S.A.giełda, Bochnia | 181 mln zł | 3 | 15,1% | 2023 |
| 8 | AMICA S.A.GPW AMC, Wronki | 125 mln zł | 4 | 24,9% | 2022 |
| 9 | Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.GPW SKA, Warszawa | 110 mln zł | 3 | 55,6% | 2022 |
| 10 | Mennica Polska S.A.GPW MNC, Warszawa | 97,1 mln zł | 3 | 51,5% | 2022 |
| 11 | Ulma Construccion Polska S.A.GPW ULM, Koszajec | 83,7 mln zł | 3 | 114,0% | 2021 |
| 12 | Mangata Holding S.A.GPW MGT, Bielsko-Biała | 62,1 mln zł | 2 | 67,2% | 2022 |
| 13 | APATOR S.A.GPW APT, Toruń | 51,4 mln zł | 3 | 121,5% | 2023 |
| 14 | INTROL S.A.GPW INL, Katowice | 48,1 mln zł | 4 | 72,4% | 2023 |
| 15 | MCR S.A.GPW MCR, Gdańsk | 46,1 mln zł | 4 | 40,8% | 2023 |
| 16 | BOWIM S.A.GPW BOW, Sosnowiec | 45 mln zł | 2 | 20,3% | 2022 |
| 17 | BUMECH S.A.GPW BMC, Katowice | 43,4 mln zł | 2 | 5,5% | 2023 |
| 18 | SONEL S.A.GPW SON, Świdnica | 42 mln zł | 5 | 67,2% | 2023 |
| 19 | Stalprofil S.A.GPW STF, Dąbrowa Górnicza | 38 mln zł | 4 | 15,9% | 2023 |
| 20 | DECORA S.A.GPW DCR, Środa Wielkopolska | 36,9 mln zł | 2 | 37,3% | 2021 |
| 21 | Stalprodukt S.A.GPW STP, Bochnia | 36,3 mln zł | 2 | 19,4% | 2021 |
| 22 | Krynicki Recykling S.A.giełda, Olsztyn | 35,6 mln zł | 2 | 270,1% | 2021 |
| 23 | RAWLPLUG S.A.GPW RWL, Wrocław | 30,4 mln zł | 2 | 20,1% | 2022 |
| 24 | Zakłady Magnezytowe Ropczyce S.A.GPW RPC, Warszawa | 22,6 mln zł | 3 | 30,4% | 2022 |
| 25 | GRODNO S.A.GPW GRN, Michałów-Grabina | 17,4 mln zł | 3 | 21,2% | 2022 |
Pełna lista spółek branży z filtrami i eksportem do pliku jest w planach płatnych.
Wypłaty z zysku w przemyśle
Za 2023 rok mamy raporty roczne 24 spółek w przemyśle, z czego 16 wypłaciło właścicielom dywidendę. Łącznie trafiło do właścicieli 647 mln zł. Mediana stopy wypłaty, czyli części zysku przekazanej właścicielom, wyniosła 41,4%, a połowa spółek mieściła się między 25,1% a 53,8%. Najwięcej wypłaciły: Cognor Holding S.A. (209 mln zł), Arctic Paper S.A. (187 mln zł), Stalprodukt-Profil S.A. (81 mln zł).